Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.
Rozmiar liter:

 

Szanowni Państwo! Odnosząc się do medialnych doniesień na temat planów spotkania z prezesem PiS, jakie miałoby się odbyć w najbliższą sobotę w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie, uprzejmie informuję, że żadna umowa na wynajem sali nie została do tej pory zawarta. Decyzje o komercyjnym wynajmie leżą w kompetencjach dyrekcji szkoły, jednak - biorąc pod uwagę liczne wypowiedzi w mediach społecznościowych, a także uwagi kierowane do mnie m.in. przez radnych oraz wielu innych mieszkańców naszej gminy - stoję na stanowisku, że takie spotkanie nie powinno być organizowane - zarówno w zalasewskiej „dwójce" jak i w żadnej innej szkole na terenie naszej gminy. Można mieć bowiem obawy o porządek i bezpieczeństwo, zarówno uczestników spotkania, jak i przeciwników tego pomysłu.

Z wyrazami szacunku,

Grzegorz Taterka

I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

 

Szanowni Państwo,

      potwierdzamy  że umowa najmu  auli znajdującej się w Szkole Podstawowej nr2  w Zalasewie nie  została zawarta. Podzielamy stanowisko wyrażone w komunikacie I  Zastępcy  Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. W
ydarzenia o takim charakterze nie powinny  odbywać się  w szkole, która jest instytucją apolityczną .

Dyrekcja szkoły. 


Rozmiar liter:

Od 9 do 13 maja w naszej szkole realizowany był projekt z języka polskiego dla klas V pod nazwą „Śladami greckich bogów”, którego inicjatorem była pani Emilia Chrzanowska wspierana w działaniach przez Katarzynę Uschler oraz Martę Furmańską odpowiedzialną za sprawy techniczne i informatyczne.  Został on poprzedzony cyklem lekcji poświęconych mitologii grackiej w ramach programu języka polskiego i historii. W projekt zaangażowani zostali wszyscy uczniowie, nauczyciele języka polskiego oraz wychowawcy klas piątych. Faza wstępna polegała na utrwaleniu związków frazeologicznych na lekcji języka polskiego, czego efektem były prace plastyczne, odnoszące się do konkretnego związku wcześniej wylosowanego. Kolejnym etapem był Szkolny Konkurs Mitologiczny, w którym trzyosobowe zespoły z każdej klasy V zmagały się z zadaniami związanymi z mitologią grecką.

13 maja odbyło się podsumowanie projektu. Zaproszona została dyrekcja naszej szkoły oraz wszystkie klasy piąte wraz z wychowawcami. Finał poprowadziła Julia Piechocka oraz Jakub Szulc z klasy 8e. W pierwszej części uczniowie zaprezentowali wcześniej przygotowane scenki mitologiczne, wykazując się przy tym znajomością treści poznanych mitów. Piątoklasiści twórczo podeszli do zadania. Samodzielnie tworzyli scenariusze, które wymagały nie tylko zdolności pisarskich, ale również zaprojektowania odpowiedniego stroju czy dekoracji na scenie. W dalszej części nagrodzono przedstawicieli wszystkich klas V za udział w Szkolnym Konkursie Mitologicznym. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz upominki. Na koniec rozdano indywidualne nagrody za najciekawszą mitologiczną prezentację multimedialną. W tym zadaniu uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i  starannością w wykonywaniu zadań, a także dużą wiedzą z zakresu mitologii greckiej, czego efektem były bardzo ciekawe prace.

Tęcza Smakołyki Urodziny Kolaż 5

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (zobacz)

Rozmiar liter:

23 maja klasa 5c pojechała na ciekawą wycieczkę do Wrocławia. Poznaliśmy faunę i florę Afryki w ogromnym Afrykarium (większość pierwszy raz zobaczyła żywe pingwiny!). Podziwialiśmy architekturę Starego Miasta i szukaliśmy krasnali wrocławskich. Nie obyło się bez śpiewów i żartów podróżnych. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.


Małgorzata Danielewicz - Plucińska

Rozmiar liter:

Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego jest świętem obchodzonym od 2006 r. Dnia 17 maja na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym oraz szeroko rozumianej tematyce telekomunikacji, jej wpływu na rozwój i życie codzienne społeczeństw na całym świecie.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Ja w społeczeństwie informacyjnych XXI w.”, w której pokazali jak technologia informacyjna towarzyszy im w codziennym życiu.

Starszy o kolejny rok 5

Mikołajczak Monika

Rozmiar liter:

Akcja "Zabierz orła na majówkę zakończona".
Przesłaliście mnóstwo pięknych i ciekawych zdjęć: od morza przez Warszawę do gór ośnieżonych.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym projekcie.
Dziękujemy za majówkę z naszymi narodowymi symbolami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
majówka z orłem

Rozmiar liter:

W piątek, 29 kwietnia, na swarzędzkim Rynku przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność i Ojczyznę uczniowie klasy 7a: Aleksandra Okupniak, Lena Wróblewska, Filip Dogoński reprezentowali Szkołę Podstawową nr 2 podczas swarzędzkich obchodów majowych świąt.

Wspólnie uczczono trzy majowe święta państwowe: Międzynarodowe Święto Pracy - przypadające 1 maja, Dzień Flagi Narodowej przypadający 2 maja oraz Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone 3 maja. Historię i rangę majowych świąt przybliżyła podczas uroczystości nauczycielka historii z naszej szkoły pani Agata Kosmowska.
2 Maja Święto Flagi 1 FP

Rozmiar liter:

Są wyjątkowe dni w roku szkolnym, kiedy uczniowie mogą wykazać się ponadprzeciętną inwencją i pomysłowością. W piątek, 1. kwietnia odbył się „No backpack day”– dzień bez plecaka. Tradycyjne torby poszły w kąt. Zamiast nich  pojawiły się sklepowe koszyki, walizki, przenośne lodówki, klatki dla zwierząt domowych, poduszki oraz wiele innych! Gratulujemy kreatywności! Może w niedalekiej przyszłości powtórka?


Koordynator
Anna Źródelna

Rozmiar liter:

14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Klasy drugie postanowiły uczcić ten dzień biorąc udział w Maratonie Matematycznym. Zadaniem uczniów było rozwiązanie jak największej ilości zadań, które zostały przygotowane dla nich w 3 poziomach trudności. Na mecie maratonu dla każdego uczestnika czekała słodka niespodzianka.
Wychowawcy klas drugich

 

Rozmiar liter:

Uczniowie klas drugich biorą udział w programie „Od grosika do złotówki” . Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości. Działania podejmowane w ramach programu mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej dzieci oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonują zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijają samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniają wiarę we własne siły i możliwości. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z pierwszych kroków naszych drugoklasistów w „grosikowym świecie”.

Wychowawcy klas II

Rozmiar liter:

W ramach projektu "Bezpieczeństwo na drodze" realizowanego w klasach 0-III w zeszłym tygodniu uczniowie klas: 0, 2A, 2B, 2D wybrali się na wycieczkę do interaktywnego centrum bezpieczeństwa Škoda AutoLab w Poznaniu. Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami: bezpiecznego poruszania się po drogach, ekologicznej i ekonomicznej jazdy, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, bezpiecznego zachowania się na drodze. Wycieczka była niesamowitą przygodą, uczniowie brali udział w doświadczeniach przygotowanych przez międzynarodowych fachowców.

Mogli również spróbować swoich sił na symulatorze jazdy w niezwykle trudnych warunkach oraz dowiedzieć się , jak świadomie poruszać się w ruchu drogowym. Skoda Auto Lab, to miejsce pełne interaktywnych, ruchomych instalacji, dzięki którym na żywo można poznać zasady ich działania oraz doświadczyć sposobów funkcjonowania najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa. Panie wzięły udział w symulacji dachowania. Mamy nadzieję, że uczniowie dzięki takim inicjatywom będą bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Kolejne klasy wybiorą się do centrum w marcu.

1 1Marlena Frydrychowicz

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo!

Z dumą informujemy, że w tym roku po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie uczestniczyli w grze miejskiej w Poznaniu z okazji Święta Niepodległości. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest nauczyciel historii pani Agata Kosmowska.

Tegoroczna rywalizacja wpisuje się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i  bohaterów naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo!
Z satysfakcją informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie uczestniczyła w akcji społeczno-edukacyjnej Zapal znicz pamięci. Jest to inicjatywa organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej celem jest przypominanie o Polakach, zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 r. i w latach kolejnych na terenach zachodnich kresów II RP, które po wybuchu II wojny światowej zostały zagrabione przez hitlerowskie Niemcy.
Nasi uczniowie odwiedzili kilkadziesiąt miejsc pamięci, zapalili znicze i przypomnieli historie ofiar hitlerowskiego terroru.

Poniżej prezentujemy fotograficzną dokumentację tej akcji.

Rozmiar liter:

W tym roku szkolnym „Egzamin  z tabliczki mnożenia” został  przeprowadzony  w klasach czwartych. Czwartoklasiści mieli jedną minutę na uzupełnienie 5 przykładów związanych z tabliczką mnożenia i dzielenia do 100. Udało się 56 osobom. Bez żadnego błędu, bez chwili zastanowienia napisali wszystkie prawidłowe odpowiedzi.  Najlepsi zostali Ekspertami Tabliczki Mnożenia klas czwartych. Dostali małe niespodzianki i zostali wpisani do Księgi Sukcesów Matematycznych. Egzamin nadzorowali uczniowie klasy 5d: Zosia, Kinga, Fabian, Nikodem, Feliks i Adam oraz uczennice klasy 6b: Zosia, Matylda, Maja, Ania i Małgosia.

Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi być trudna - dobrze jest znać metody, które tę naukę znacznie usprawniają. Najlepszym sposobem jest nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę!

Podczas „Tygodnia z Tabliczką Mnożenia” klasy czwarte i piąte uzupełniały karty pracy, rozwiązywały quizy, zadania tekstowe i ćwiczyły działania pisemne: mnożenie i dzielenie.

Matematyka nie bez powodu nazywana jest królową nauk. Znajomość jej podstaw jest niezwykle ważna nie tylko dla inżynierów, ale również dla osób zajmujących się innymi dziedzinami wiedzy, takimi jak fizyka, chemia, biologia czy geografia.

Więc wszyscy jesteśmy zgodni, że tabliczka mnożenia i dzielenia jest ważna i potrzebna w życiu.

Zapamiętaj! Pies za płotem szczerzy kły, 9 razy 7 to 63!


Powodzenia!
Nauczyciele matematyki

Rozmiar liter:

26 września 2021 roku o godz. 12.00 odbył się IV Bieg Motyli. Bieg, który wspierał Hospicjum Pallium w Poznaniu. W pięknej scenerii,  nad Jeziorem Maltańskim zebrało się 700 uczestników, w tym uczniowie z naszej szkoły pod  opieką swoich rodziców. Pogoda była wymarzona. Słońce i miły wiaterek umilały pobyt nad Maltą. Atmosfera radości, przyjaźni i pomagania otaczała wszystkich zebranych. O 12.00 nastąpił start. Jedni biegli, drudzy szli, najmłodsi jechali na hulajnogach lub rowerkach. Trasa wyznaczona była wzdłuż Jeziora Maltańskiego 5600 m. Niektórzy ten dystans pokonali w 29 minut, a inni w 1,5 godz. Tu nie liczyło  się kto wygra, najważniejszy był udział. Pomaganie dodało wszystkim energii i czuło się jakby nagle wyrosły motyle skrzydła. Jak dobrze, że mogliśmy pokazać, że umiemy i lubimy pomagać. Tacy właśnie są Rodzice i ich dzieci z SP-2 w Zalasewie. Gratulacje!!

Jola Batura
Wiesia Wypychowska

Rozmiar liter:

Nasi uczniowie wiedzą, dlaczego warto uczyć się języków obcych, w tym również języka niemieckiego. Już na początku roku szkolnego siódmoklasiści przyznali, że: „Aller Anfang ist schwer.”(Początki bywają trudne.) Po kilku miesiącach cierpliwej pracy stwierdzili jednak, że na swój sukces muszą zapracować przede wszystkim sami. „Übung macht den Meister.”(Trening czyni mistrza.) W następnym roku szkolnym będzie możliwość wymiany doświadczeń i zainteresowań ze szkołami z Polski i z zagranicy w ramach programu eTwinning, do którego nasza szkoła przystąpiła. Do tego z pewnością przyda się znajomość języków obcych. Na koniec uczniowie klas VII: Julia, Luiza, Nadia, Weronika, Zosia, Alexander, Hubert i Mateusz prezentują swoje pierwsze rozmówki w języku niemieckim. Deutsch macht Spaß! (Posłuchaj)

 

Beata Gizelska

Rozmiar liter:

W zeszłym tygodniu uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali przyjęci do grona  czytelników Szkolnej Biblioteki.
Nauczyciele bibliotekarze opowiedzieli im, jakie zasady  obowiązują każdego czytelnika.
Pierwszoklasiści doskonale wiedzieli, jak troszczyć się o książki i chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.
Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie otrzymali okolicznościowy dyplom i książkę „Pierwsze abecadło”.

Zapraszamy pierwszoklasistów do biblioteki!