Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.
Rozmiar liter:

Akcje organizowane przez poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO:

„Puszka dla maluszka" - udało nam się zebrać 24 kilogramy puszek aluminiowych (1 kg kosztował 3 zł). Zebraliśmy 72 zł, które zostały przekazane Fundacji na dożywianie dzieci w Kamerunie. Brawo!

„Podaruj mydło dzieciom z Afryki". W akcję włączyli się uczniowie z wszystkich klas. Udało się zebrać 1078 kostek mydła, które zostaną przekazane Fundacji. Brawo!

Akcja „Pomagamy zwierzętom ze schroniska w Skałowie". Zebraliśmy:

 • karmę dla psów i kotów (jedzenie w puszkach, saszetkach, suchą karmę, przysmaki),
 • zabawki dla zwierząt,
 • smycze, kagańce,
 • miski, kojce,
 • stare ręczniki, koce, pościele,
 • czarno-białe gazety.

Uczniowie (którzy najbardziej zaangażowali się w akcję) - przedstawiciele klas IV- VI pojadą osobiście (pod koniec listopada) zawieźć prezenty dla zwierząt do Schroniska w Skałowie. Wezmą udział w lekcji edukacyjnej zorganizowanej przez pracowników schroniska. Szczegółowe informacje (czego? ile? zebraliśmy) będą przedstawione za pomocą relacji ze Schroniska.

Uczniowie z klas IV- VI wzięli udział w zajęciach w ramach Tygodnia Pielęgniarza w Poznańskim Nowym ZOO. Nasi szkolni wolontariusze, brali udział w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych na terenie ogrodu zoologicznego. W ramach zajęć odbyło się również spotkanie z opiekunami zwierząt,  podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat ich pracy oraz ich podopiecznych.  Uwieńczeniem zajęć było oprowadzenie uczniów po terenie ZOO.

Uczniowie-wolontariusze z klas VII – VIII wzięli udział w spotkaniach:

Wrzesień z Panią Martą wolontariuszką z projektu "Studenci bez granic" (współpraca ze studentami UAM w Poznaniu-Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej), która w czasie wakacji zawiozła m.in. zbierane w naszej szkole, (w czerwcu) przybory szkolne dla dzieci z Madagaskaru – akcja pt. „MADA-WYPRAWKA”. Pani Marta przedstawiła uczniom: poziom życia, problemy dnia codziennego oraz radości i marzenia dzieci z Madagaskaru.

mada

Październik: spotkanie z Panią Ryszardą, Mamą Antka, chłopca, dla którego zbieramy plastikowe nakrętki. Opowiedziała wolontariuszom o akcji zbierania nakrętek, dzięki którym może pokryć część kosztów związanych z rehabilitacją chorego syna. Pani Ryszarda podziękowała za zaangażowanie i pomoc Antkowi.

Koordynatorzy szkolnego wolontariatu
Romana Grys-Matecka
Anna Kaliszan
Katarzyna Golda- Wojtkowiak

Rozmiar liter:

Celem szkolnego wolontariatu jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka, wykształcenie w nich postawy tolerancji, empatii i bezinteresownej pomocy.

Mottem do działania będą słowa Św. Matki Teresy z Kalkuty:

„Nie możemy robić rzeczy wielkich, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością”.

Plan działań szkolnego wolontriatu w roku szkolnym 2019/2020 (zobacz)

Rozmiar liter:

27 kwietnia w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie odbył się piknik pokoleń - spotkanie seniorów z różnych sołectw gminy Swarzędz. Wolontariusze z naszej szkoły zgłosili się do pomocy przy organizacji. Zachowali się wzorowo. Z wielką klasą, kulturą i "sercem na dłoni" pomagali starszym osobom. Seniorzy byli pod bardzo dużym wrażeniem. Podkreślali, że czują się wyjątkowo zaopiekowani i jest im bardzo miło. Przygotowane przez uczniów małe prezenty (podkładki pod kubek, kolorowe zakładki do książek) sprawiły, że na twarzach seniorów pojawiał się uśmiech oraz wdzięczność. Zaangażowanie wolontariuszy docenił Pan Burmistrz Marian Szkudlarek mówiąc: Brawo młodzieży oraz Rada Sołecka, która ufundowała duży kosz słodyczy:)

IMG 6567

Rozmiar liter:

Kolejne spotkanie z dziećmi z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Serafitki poświęcone było tematyce związanej z wiosną oraz świętami wielkanocnymi. Wspólnie wyszukiwaliśmy oznak wiosny, zrobiliśmy kolorowe prace plastyczne pt.: "Pani Wiosna", kolorowaliśmy motyle, wyklejaliśmy jajka wielkanocne, ozdabialiśmy gałązki wierzby. Rozmawialiśmy o świętach wielkanocnych, drodze krzyżowej, triduum paschalnym. Wspólnie spędzony czas dał wszystkim wiele radości.

Na zakończenie spotkania wręczyliśmy dzieciom małe prezenty, mydełka z wiosennym akcentem dekupażu, wykonanym przez wolontariuszy.

 

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzakom. Podsumowaniem wielkiej zbiórki szkolnego wolontariatu, były zajęcia edukacyjne w schronisku w Skałowie. Wszystkie poruszane zagadnienia były związane z działalnością schroniska, bezdomnością wśród zwierząt oraz różnymi zachowaniami psów i kotów. Uczniowie mieli możliwość odbycia krótkiego „szkolenia”, na którym dowiedzieli się jak zachować się/jaką przyjąć postawę, kiedy jesteśmy atakowani przez psa.

Informujemy również, że zbiórka karmy i potrzebnych akcesoriów nadal trwa!

Można również dostarczyć gazety (czarno - białe) bądź ręczniki .

W ramach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zróbmy naszym czworonożnym przyjaciołom prezent – PRZYŁĄCZ SIĘ DO ZBIÓRKI 

UWAGA!

Zachęcamy również do działalności wolontariackiej. W ramach wolnego czasu, spędzonego z rodziną, zachęcamy do odwiedzin schroniska w Skałowie oraz pracy w formie wolontariuszy! Po wcześniejszym zatelefonowaniu do schroniska, możecie Państwo umówić się na wizytę oraz pomóc, np. przy wyprowadzaniu psów. Zachęcamy!

Szanowni Państwo, w imieniu opiekunów szkolnego wolontariatu , dziękujemy za dotychczasowe, wielkie zaangażowanie !!!

*Jeżeli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zbiórki , zachęcamy do kontaktu przez e - dziennik z koordynatorami Szkolnego Wolontariatu.

46482427 467465937112143 4851025733876711424 n

Anna Kaliszan,
Paulina Jaśkowiak

Rozmiar liter:

Celem szkolnego wolontariatu jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka, wykształcenie w nich postawy tolerancji, empatii i bezinteresownej pomocy. W roku szkolnym 2018/2019 mottem do działania dla wolontariuszy są słowa Św. Jana Pawła II:

„Człowiek jest wielki, nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest;
nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Działalność szkolnego wolontariatu podzielona jest na dwie grupy:

Grupa wolontariuszy klas VII i VIII – uczniowie po odbyciu dwóch szkoleń na temat: „Rodzaje i przyczyny niepełnosprawności” oraz „Jak pracować z osobami niepełnosprawnymi?” uczestniczą w zajęciach integracyjnych (cztery razy w roku) z dziećmi niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Serafitki w Poznaniu.

Realizowanie zadań wymaga od uczniów pełnego zaangażowania. Każdy ma okazję zaprezentować swoje talenty – muzyczne (przygotowanie piosenek, gra na gitarze, skrzypcach, flażolecie), plastyczne (przygotowanie rysunków do kolorowania, ozdób np. świątecznych), teatralne, recytatorskie (przygotowanie zabaw ruchowych, dram), organizacyjne (szukanie sponsorów, planowanie działań).

Ponadto spotkania wolontariuszy odbywają się w szkole co dwa tygodnie. Mają one na celu promowanie idei wolontariatu wśród uczniów, uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka, przygotowanie różnych akcji wolontariackich. Uczniowie znajdują się w sytuacjach, w których mogą aktywnie promować ideę wolontariatu, działając na korzyść osób potrzebujących.

Grupa wolontariuszy klas młodszych – uczniowie biorą udział w ogólnoszkolnych akcjach wolontariackich dużo wcześniej ogłaszanych na stronie internetowej szkoły, np.

 • "Puszka dla Maluszka" – Akcja ogłoszona przez Fundację Redemptoris Misio,
 • „Pomagamy zwierzętom ze Schroniska w Skałowie” – zbiórka karmy, ręczników, gazet, zabawek dla zwierząt. W nagrodę za zaangażowanie wyjazd do schroniska – zajęcia edukacyjne.
 • „Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem – Akcja Podaj dalej" – książki, puzzle, gry, którymi się nie bawimy i z chęcią z innymi się podzielimy,
 • "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy",
 • zbiórka plastikowych nakrętek „Z pomocą dla Antka”.

Nasze największe przedsięwzięcie:

Co roku na gwiazdkę przeprowadzamy akcję „Każdy z nas może zostać Świętym Mikołajem – Prezent dla każdego dziecka z DPS-u”. Staramy się wówczas, aby wszyscy podopieczni Sióstr Serafitek (60 dzieci) dostali od nas prezenty. W zeszłym roku były to żele do kąpania i kolorowe gąbki. W tym roku chcemy dzieciom podarować kolorowe skarpetki.

Wszystkie akcje mogą się odbyć dzięki pomocy, którą otrzymujemy od ludzi dobrej woli. W czasie zebrań z rodzicami oraz na kiermaszu świątecznym będzie można porozmawiać z wolontariuszami na temat tego, co robimy. Liczymy na Państwa „DAR SERCA”, abyśmy wspólnie mogli uszczęśliwić dzieci.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w działalność szkolnego wolontariatu!

Z pozdrowieniami
koordynator szkolnego wolontariatu
Romana Grys-Matecka

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować, że nasza szkoła ponownie rozpoczyna wielką zbiórkę dla schroniska w Skałowie. Zbieramy: suchą i mokra karmę, legowiska, ręczniki, obroże, gazety (czarno-białe) i inne akcesoria.

Miejsce zbiórki : SP Zalasewo.
Prezenty dla naszych czworonożnych przyjaciół możecie Państwo pozostawić w miejscu na to przeznaczonym - przed świetlicą główną . Liczy się każdy, dobry gest!!!

Zbiórka będzie uwieńczona zajęciami edukacyjnymi w schronisku w Skałowie, w ramach działalności szkolnego wolontariatu – o szczegółach będziemy Państwa informować wkrótce.

schronisko

Anna Kaliszan
Romana Grys – Matecka

 

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo,
w ramach działalności Szkolnego Wolontariatu, już drugi raz mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Tematyka zajęć dotyczyła osób niepełnosprawnych, a w szczególności osób niedowidzących i niewidzących. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób możemy pomóc w codziennym funkcjonowaniu osobom niedowidzącym oraz niewidzącym, jakim pismem posługują się te osoby, z jakich udogodnień korzystają , aby ułatwić sobie wykonywanie czynności dnia codziennego. Zajęcia były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, ale również umożliwiły nam spojrzenie z innej perspektywy na rzeczywistość osób niepełnosprawnych.

 

Anna Kaliszan
Beata Majocha

Rozmiar liter:

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzakom. Zbieraliśmy głównie karmę dla psów oraz potrzebne akcesoria. Nawet w czasie ferii zimowych, Szkolny Wolontariat aktywnie działał i zjawił się 13.02 w schronisku w Skałowie. W wycieczce brali udział głównie uczniowie klas 6 oraz 7. Zostaliśmy oprowadzeni po schronisku oraz mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, przeprowadzonych przez pracownika schroniska. Wszystkie poruszane zagadnienia były związane z działalnością schroniska, bezdomnością wśród zwierząt oraz różnymi zachowaniami psów i kotów. Podczas zajęć rozmawialiśmy między innymi  o tym, jak trafiają do schroniska zwierzęta, co zrobić w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia, co zrobić gdy zgubi się Twoje zwierzę, jak prawidłowo opiekować się psem i kotem w domu, dlaczego nie podchodzimy do obcych psów (w jaki sposób powinniśmy się zachować), jak się bronić przed atakującym psem!

Szanowni Państwo, informujemy również, że zbiórka karmy i potrzebnych akcesoriów nadal trwa!

Uwaga!
W ramach zbiórki można również dostarczyć gazety (czarno - białe) bądź ręczniki .

Zachęcamy również do działalności wolontariackiej. W ramach wolnego czasu, spędzonego z rodziną, zachęcamy do odwiedzin schroniska w Skałowie oraz pracy w formie wolontariuszy! Po wcześniejszym zatelefonowaniu do schroniska, możecie Państwo umówić się na wizytę oraz pomóc, np. przy wyprowadzaniu psów. Zachęcamy!

Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji. Pragniemy dodać, że wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.


*Jeżeli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zbiórki , zachęcamy do kontaktu przez e - dziennik  z koordynatorami Szkolnego Wolontariatu.

schronisko

"Nieśmy razem moc pomagania"


koordynatorzy Szkolnego Wolontariatu
Anna Kaliszan Romana Grys - Matecka

Rozmiar liter:

Ogromne przedsięwzięcie celem, którego było zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli w akcję świąteczną dla zaprzyjaźnionych dzieci z DPS –u , aby każde z nich otrzymało prezent pod choinkę. Udało się przygotować prezenty dla 60 podopiecznych Sióstr Serafitek.

19 grudnia grupa wolontariuszy ze „Świętym Mikołajem i reniferami” oraz prezentami wyruszyła na świąteczne spotkanie z dziećmi z DPS-u. Był to dzień niezwykły, pełen zabaw, konkursów i niespodzianek:

 • Zagadki zimowe – obejmujące tematykę zimy, świąt Bożego Narodzenia.
 • ŁAŃCUCH INTEGRACJI wspólne wyklejanie łańcucha na choinkę, tworzenie ozdób świątecznych.
 • Narodzenie Pana Jezusa – czytanie Pisma Świętego. Śpiewanie kolęd.
 • Quiz świąteczny – tradycje świąt Bożego narodzenia; skąd się wzięła szopka? – co miał z nią wspólnego Święty Franciszek? Co to jest adwent? Co to są roraty?
 • Kolorowanki o tematyce zimowej.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem - wspólne śpiewanie piosenek o tematyce zimowej oraz kolęd z wykorzystaniem przez dzieci instrumentów muzycznych.

Czy potrafisz cieszyć się kwiatem, uśmiechem,
zabawą dziecka?
Jesteś wtedy bogatszy i szczęśliwszy,
aniżeli milioner, który wiele posiada.
On ma wszystko, co tylko sobie potrafi wymarzyć,
ale już niczym cieszyć się nie może.
To nie posiadanie czyni człowieka bogatym, lecz jego radość.

Phil Bosmans

   

Romana Grys - Matecka

 

Rozmiar liter:

"Zostań Świętym Mikołajem" - akcja ”Podaj dalej" - zabawki, puzzle, książki, którymi się nie bawimy z chęcią z innymi się podzielimy.

Zbiórka w szkole - przekazanie darów do szkolnych zerówek, świetlicy szkolnej oraz sąsiednich przedszkoli.

Romana Grys - Matecka

Rozmiar liter:

7 listopada 2016 roku grupa 16 wolontariuszy z klas VII, po raz pierwszy wzięła udział w zajęciach integracyjnych z dziećmi z DPS-u pt. „Kolorowa jesień” . Spotkanie dało wszystkim dużo radości. Wszyscy razem bawiliśmy się, śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zagadki, kolorowaliśmy obrazki.

Dla dzieci przygotowaliśmy wiele konkursów i zabaw:

 • Pierwsze oznaki jesieni
 • Prace plastyczne – w roli głównej liście - jesienne bukiety, zwierzaki cudaki, odciski liści, praca która rozwija wyobraźnię oraz ciekawość i pomysłowość
 • Rozpoznawanie darów jesieni przez dotyk, smak, węch i zapach
 • Puzzle
 • Wspólne granie i śpiewanie

IMG 0657

 

Romana Grys - Matecka 

Rozmiar liter:

W ramach szkolnego wolontariatu, w klasach VII odbyło się spotkanie z pedagogiem specjalnym Panią Alicją Walczak, która przedstawiła uczniom „Rodzaje i przyczyny niepełnosprawności” oraz z siostrą Łucją, która zapoznała wolontariuszy ze sposobami pracy i zabawy z dziećmi niepełnosprawnymi. Były to bardzo ważne spotkania wprowadzające uczniów w zajęcia integracyjne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Rocha w Poznaniu prowadzonego przez Siostry Serafitki.

IMG 0230

 Romana Grys - Matecka 

Rozmiar liter:

Od trzech lat październik obchodzimy pod hasłem Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. W ramach akcji charytatywnej zbieramy dla schronisk: karmę, akcesoria, koce, budy dla potrzebujących zwierząt będących podopiecznymi przytulisk (szczegóły na stronie szkoły). W ramach działań wolontariatu uświadamiamy dzieciom, że akcja nie jest jednorazowa. O naszych czworonożnych pupilach pamiętać należy przez cały rok. Uczulamy na krzywdę zwierząt, zachęcamy do świadomych adopcji, organizujemy spotkania (Fundacja „My nie gryziemy!”).

Cieszy nas fakt, że zawsze możemy liczyć na pomocną dłoń, pamiętajcie – WARTO POMAGAĆ!

wolontariat

 

Nauczyciele bibliotekarze

Rozmiar liter:

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować , że nasza szkoła przyłączyła się do wielkiej zbiórki dla schroniska w Skałowie. Zima to szczególnie trudny czas dla bezdomnych zwierzaków. Właśnie dlatego zachęcamy do przygotowania świątecznych prezentów dla podopiecznych Skałowa. Zbieramy : suchą i mokra karmę, legowiska , koce , obroże i inne akcesoria. Miejsce zbiórki : SP Zalasewo. Prezenty dla naszych czworonożnych przyjaciół możecie Państwo pozostawić w miejscu na to przeznaczonym - przed świetlicą główną . Liczy się każdy, dobry gest!!!

zbiorka dla schroniska

Anna Kaliszan Emilia Kowalska

Rozmiar liter:

Wolontariat rozwija w nas cechy, które pozostają niewidoczne dla innych oraz dla nas samych. Aby dostrzec to, co najważniejsze w życiu, musimy spojrzeć w głąb siebie - nauczyć się patrzeć na innych przede wszystkim sercem. Wolontariat pozwala na wykorzystywanie w praktyce zdobytych już umiejętności i doświadczeń oraz daje ogromne możliwości samorozwoju.

Uczniom umożliwi przede wszystkim rozwijanie swoich zainteresowań, zdobycie wiedzy w nowych dziedzinach oraz aktywnie wpłynie na zaangażowanie społeczne. Podejmowane działania poszerzą horyzonty myślowe młodych ludzi oraz przekształcą codzienne czynności w działanie z pasją!

Nasze cele:

 • zapoznanie dzieci z ideą wolontariatu oraz możliwościami organizowania wolontariatu;
 • budowanie twórczej atmosfery w szkole;
 • pobudzanie aktywności społecznej oraz kreowanie postaw altruistycznych;
 • rozwijanie postawy życzliwości oraz zaangażowania;
 • włączanie dzieci do bezinteresownych działań;
 • budowanie cech takich, jak: tolerancyjność, empatia, wrażliwość;
 • budowanie wiedzy na temat istotnych problemów społecznych;
 • rozwijanie twórczości dzieci i kreatywnego myślenia;
 • rozwijanie umiejętności manualnych;
 • kształtowanie dojrzałych postaw moralnych i społecznych.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do angażowania się w działalność Szkolengo Koła Wolontariatu!

„Nieśmy razem moc pomagania”.

 

Anna Kaliszan
Emilia Kowalska
Romana Grys – Matecka