Wspieraj Nas razem z faniMani

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani. Zebrane środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych dla SP Zalasewo, zakup sprzętu sportowego oraz rozwijanie Pasji Dzieci.
Rozmiar liter:

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy przygodę z kodowaniem i programowaniem. Na zajęciach kreatywnych uczniowie klas II b, II d oraz II e  biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Uczymy Dzieci Programować”.

Głównym celem programu jest rozwijanie u uczniów kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie.

Uczniowie bardzo chętnie wykonują zadania na macie do kodowania czy wykorzystując kolorowe kubeczki. Uczniowie uwielbiają zajęcia z Ozobotami, rysując kolorowe kody dzieci programują drogę robota, który posłusznie wykonuje stawiane przed nim zadania.

Beata Majocha

Rozmiar liter:

W dniu 20 września 2019 klasa 5c wraz z wychowawcą panią Agata Kosmowską uczestniczyła w akcji Sprzątanie świata – Polska. 22 uczniów w ciągu godziny zebrało kilka worków śmieci z okolicznych dróg.

Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Sprzątanie świata – Polska to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

IMG 20190920 134320

Agata Kosmowska

 

Rozmiar liter:

Klasa 4e wzięła udział w wycieczce do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Znany mieszkańcom Poznania i okolic budynek, który widać z daleka dzięki królującemu na dachu Pegazowi, uchylił przed dziećmi rąbka tajemnicy i zaprosił do swego magicznego świata. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto wybudował teatr, odkryli, że podłoga w teatrze jest krzywa, że w wystroju dominują czerwień i złoto, a kurtyna w stylu niemieckim ma swoją ognioodporną zmienniczkę.

Dzieci mogły poczuć się jak prezydent, gdyż gościły w loży prezydenckiej. Były także na scenie i zaglądały do orkiestronu. Wisienką na torcie była jednak charakteryzacja, z tajnikami której uczestników wycieczki zapoznały panie charakteryzatorki. Dzieci, które najuważniej słuchały i odpowiedziały na pytania po miniwykładzie, zostały poddane teatralnej metamorfozie.

Teatr to wspaniała przygoda. Dzieci z klasy 4e mogły się o tym osobiście przekonać. Kto następny?

Paulina Grzesiak

Rozmiar liter:

W tym roku nasi uczniowie już drugi raz wzięli udział w międzynarodowym programie eTwinning, który ma na celu promowanie współpracy między szkołami w Europie. Zadaniem dzieci było przygotowanie kartek świątecznych w języku angielskim oraz paczek z prezentami dla szkół z Hiszpanii i Portugalii.

Samo przygotowanie prezentów było bardzo miłym doświadczeniem, ale najbardziej nie możemy doczekać się niespodzianek od naszych zagranicznych rówieśników. W zeszłym roku paczki sprawiły dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że będzie tak samo również w tym roku.

Opiekun koła
Marta Kazimierczak-Con

Rozmiar liter:

Klasa IVb pod koniec listopada zdecydowała się wziąć udział w świątecznym konkursie organizowanym przez Volkswagen Poznań.

Zadanie polegało na zaprojektowaniu Maskotki Igrzysk św. Mikołaja. Dzięki dużemu zaangażowaniu całej klasy i rodziców udało nam się wykonać pracę już na drugi dzień po podjęciu decyzji o udziale w konkursie. Po niedługim czasie oczekiwania okazało się, że nasza klasa zdobyła wyróżnienie i zaproszenie do udziału w Igrzyskach św. Mikołaja organizowanych przez Volkswagen Poznań, które odbyły się w ostatnią niedzielę (09.12.2018). Uzyskany tytuł umożliwił dzieciom wzięcie udziału w zawodach zorganizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie na wszystkich czekało wiele atrakcji, ciekawych dyscyplin sportowych i nagród.

To był piękny początek sezonu świątecznego.

Wychowawca klasy
Marta Kazimierczak-Con

Rozmiar liter:

Uczniowie klasy Va na ostatniej godzinie wychowawczej rozmawiali na temat życzliwości i przyjaźni. Była to kolejna lekcja przeprowadzona w ramach programu „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości".

Przeprowadzono eksperyment z jajkiem, aby lepiej zrozumieć, jak może się czuć osoba samotna. Jajko miało symbolizować człowieka, sól – miłe słowa lub gesty. Najpierw jajko wrzucono do głębokiej wody, okazało się, że szybko opada ono na dno. Tak samo czuje się samotny człowiek, „opada", nie ma chęci do życia. Następnie uczniowie podchodzili do stołu i wsypywali do wody łyżkę soli, jednocześnie wypowiadali miłe słowa. Jajko ponownie włożone do wody nie opadało, tylko pływało po powierzchni. Podobnie jak człowiek, który ma przyjaciół i wie, że może na nich liczyć, „unosi się nad ziemią".

Na zakończenie lekcji uczennice zaśpiewały stworzoną przez siebie piosenkę o szacunku. Inspiracją do napisania własnego tekstu, podejmującego ten temat, był patron projektu – raper „Mikser" i jego utwór o tym samym tytule.

20181125 155816

Dominika Furman

Rozmiar liter:

Już trzeci rok mamy okazję próbować swoich sił na korcie tenisowym. Z inicjatywy Klubu Strefa Sportu Tenis & Fitness powstał projekt Stypendium Sportowego dla Klasy Sportowej. Poprzez zabawę i ćwiczenia ogólnorozwojowe poznajemy tenisa, oswajamy się z rakietami i sprzętem tenisowym, poznajemy uproszczone zasady i przepisy gry oraz zasady bezpiecznego poruszania się na korcie. Uczestnictwo w zajęciach daje nam dużo zabawy i radości.

K.Golda-Wojtkowiak

Rozmiar liter:

Rok temu obecna klasa 3a i 3d były na wycieczce w Muzeum Przyrodniczym Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Nauka i zabawa w Leśnej Szkole zaowocowały powstaniem prac plastycznych, które wzięły udział w corocznym konkursie. Maja Golańska zajęła IV miejsce, Nadia Żminkowska otrzymała nagrodę specjalną. Maksymilian Gajda i Adam Macioszek zostali wyróżnieni przez komisję konkursową, która spośród ponad 700 prac uczniów szkół podstawowych odwiedzających muzeum w ubiegłym roku szkolnym, wyłoniła 42 prace zasługujące na szczególną uwagę. W ubiegłą sobotę, 17 listopada, laureaci wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej oraz wręczeniu nagród.

Gratulujemy!

K.Golda-Wojtkowiak

 

Rozmiar liter:

Co to znaczy być Polką i Polakiem? Co to znaczy być patriotą w czasach pokoju, szczególnie jeśli jest się małym dzieckiem? Nie są to łatwe pytania jeśli pracujemy z najmłodszymi, z dziećmi w wieku szkolnym, ale warto je zadawać. Warto rozmawiać z dziećmi o tym, co dla nas ważne, jak postrzegamy swój kraj, co dla nas oznacza patriotyzm, jakie wartości chcemy przekazać kolejnym pokoleniom.

W tym roku szkolnym klasa III d bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Uczymy Dzieci Programować”. Dodatkowo uczniowie tej klasy wzięli udział w konkursie „100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania”. Był to cykl trzydniowych warsztatów tematycznie związany z Polską, dodatkowo zawierał elementy kodowania. Na zajęciach zostały też wykorzystane roboty Ozobot, które uczniowie kodowali przy pomocy komend - sekwencji kolorowych kwadratów oraz wirtualna mata do kodowania.

Uczniowie w zespołach wykonywali zadania:

1. Jestem Polką, jestem Polakiem - co to dla mnie znaczy? Tworzenie kodu z naszymi wartościami, trasy dla Ozobota. Uczniowie na krążkach z serduszkami pisali za co kochają Polskę oraz w jaki sposób można okazywać miłość do swojej Ojczyzny w czasach pokoju. Następnie wszyscy wspólnie stworzyli trasę do Ozobota, który podróżował pomiędzy sercami wypełnionymi wartościami.

2. Jak zmieniały się granice Polski? - zakodowana trasa z historią w tle. Kolejnym zadaniem było zapoznanie dzieci z wyglądem mapy naszego kraju w latach 1918, 1945 oraz 2018. Uczniowie III d utrwalili też wiedzę na mapie o naszych sąsiadach, ich położeniu, flagach. Następnie w zespołach trzyosobowych zakodowali robota poprzez uzupełnienie trasy barwą oraz dodanie kodów.

3. Znam swój kraj - gra o Polsce. Uczniowie w zespołach losowali pytania z kategorii: znani Polacy, historia Polski, geografia Polski, tradycje Polski, polska literatura, polska muzyka, symbole Polski, polska sztuka i kultura oraz polskie przysłowia. To zadanie najbardziej spodobało się uczniom, dlatego wykonano je dwukrotnie. Pierwszy raz z wykorzystaniem wirtualnej maty do kodowania, a po tygodniu z robotem Ozobot.

Uczniowie podzielili się radością kodowania z rówieśnikami klas III c, II c, I d oraz panią uczącą w oddziale przedszkolnym.

Beata Majocha

Rozmiar liter:

W naszej klasie odbyły się ważne spotkania z Rodzicami, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy.

Pan Łukasz Gowarzewski Dyrygent Orkiestry Dętej w Swarzędzu przedstawił nam zawód muzyka. Zaprezentował nam instrumenty dęte blaszane – trąbkę, puzon i flugelhorn. Naszym zadaniem było rozwiązanie zagadek muzycznych. Usłyszeliśmy melodie, które przypomniały nam ulubione bajki i wprowadziły nas w radosny nastrój.

Pani Daria Henschke opowiedziała nam jak wygląda praca lekarza. Przekazała nam bardzo ważne wiadomości dotyczące zdrowego stylu życia. Pokazała nam jak wygląda badanie ucha, osłuchiwanie stetoskopem. Najwięcej radości sprawiło nam badanie młotkiem neurologicznym, który wprawiał w ruch nasze kolana.

Dziękujemy za miłe spotkanie i interesującą prezentację swoich zawodów.

DSC03080

Uczniowie klasy 2b
wraz z wychowawcą A. Pytel

 

Rozmiar liter:

„Najlepszą rzeczą, jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji" – twierdzi Irena Koźmińska, założycielka Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom". I my zgadzamy się z jej słowami, dlatego już po raz drugi bierzemy udział w programie „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości", aby promować czytelnictwo i wspierać rozwój moralny uczniów naszej szkoły.

Klasa Va na godzinie wychowawczej ostatnio szerzej poznawała wartość, jaką jest życzliwość. Uczniowie wspólnie stworzyli „drzewko życzliwości", a na jego listkach zapisali miłe słowa dla swoich najbliższych. Odegrali także „scenki", pokazujące gesty życzliwości. Teraz mają za zadanie przeczytać opowiadanie „System" z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach", by na kolejnej lekcji wychowawczej omówić jego problematykę. „Czytanie – mądra rzecz", niech każdy o tym pamięta!

20181027 193036

Dominika Furman

 

Rozmiar liter:

Uczennice naszej szkoły, które uczęszczają na zajęcia taneczne miały możliwość wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością. Zobaczcie, jak dziewczynki dopingowały drużynę Lidera Swarzędz, która udanie rozpoczęła sezon 2 Ligi Kobiet pokonując Ostrovię Ostrów Wielkopolski.

Fot. HS Design

K.Golda-Wojtkowiak

 

Rozmiar liter:

02.10.2018r. uczniowie klasy IIIa i IIId odwiedziły Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

 

K.Golda-Wojtkowiak

Rozmiar liter:

 

Troska o czystość naszej planety jest ważnym zadaniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dlatego należy pamiętać o ochronie środowiska i zachowaniach ekologicznych.

Do wychowania w duchu poszanowania przyrody, warto wdrażać dzieci już od najmłodszych lat - temu mają służyć między innymi obchody Dnia Ziemi. Nie zapomnieli o nich również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

Z tej okazji dzieci z klasy II d 20 kwietnia zaprezentowały Rodzicom i Dziadkom przedstawienie pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Uczniowie odegrali między innymi role: motyli, sowy, ryby, zająca oraz niegrzecznej rodzinki, która nie potrafiła uszanować przyrody. Szata muzyczna, którą przedstawili uczniowie to nie tylko śpiewane piosenki. Akademię wzbogaciły także układy taneczne do piosenki „Gangnam Style” oraz do muzyki Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów”. Tak naprawdę każdy dzień, winien być Dniem Ziemi. Niemniej jednak, takie akademie mają uwrażliwiać nas ekologicznie i co roku zmuszać do refleksji, gdyż jak mawiał indiański wódz Saettle: "Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi".

1 zdjęcie

Zapraszamy do galerii

 

Beata Majocha

Rozmiar liter:

W I semestrze w klasie 1b został rozegrany I Klasowy Turniej Szachowy. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Tata Stasia - Pan Karol Bartoszczyk, który niejednokrotne poświęcał swój czas i uczył dzieci zasad gry. Każdy z zawodników otrzymał dyplom. Klasa w nagrodę dostała szachy, które ufundowali Państwo Bartoszczykowie. Dziękujemy!

Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy!

DSC02676

Zapraszamy do galerii

Wychowawca 1b - Agnieszka Pytel

Rozmiar liter:

Klasa IVa w ramach projektu „Cała Polska czyta dzieciom” przygotowała dla młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie teatralne pt. „Rzepka”. Występ odbył się dnia 11 stycznia br. w auli naszej szkoły. Uczniowie dzielnie walczyli z wyrośniętą rzepką i wspólnymi siłami starali się wyciągnąć warzywo. Zadanie nie było proste, dlatego Dziadek (w tej roli Mateusz Filipak) prosił o pomoc najbliższych – najpierw Babcię, potem Wnuczka, a gdy oni nie dawali rady, to jeszcze zwierzęta i ptaki.

Znany od pokoleń wiersz Juliana Tuwima na nowo wzbudził wielkie zainteresowanie. Udanym pomysłem było włączenie do scenariusza znanych i lubianych piosenek, m.in.: „Mało nas do pieczenia chleba”, „Kochajmy ptaki”, „Żabka”, „Piejo kury, piejo”. Zadowoleni widzowie żywiołowo i spontanicznie reagowali na utwory i dobrze się bawili, oglądając występ. Po przedstawieniu wszyscy uczniowie klasy IVa zaśpiewali piosenkę o swojej klasie.

W przedstawieniu pt. „Rzepka” występowali: Rzepka – Lena Woźniak, Dziadek – Mateusz Filipak, Babcia – Aleksander Kowalski, Wnuczek – Zuzanna Jokś, Mruczek – Zuzanna Pawlak, Kicia – Julia Zając, Kurka – Victoria Wierzbicka, Gąska – Wiktoria Chruścińska, Bocian – Dominika Bomba, Żabka – Wiktoria Rozenkowska, Kawka – Zuzanna Gabska.

20180111 102624

Dominika Furman

Rozmiar liter:

Uczniowie klasy II d podczas zajęć dodatkowych - „Mali odkrywcy przyrody” biorą udział w cyklicznych zajęciach laboratoryjnych w ramach projektu „Laboraki”.

„Laboraki” to projekt popularyzujący nauki przyrodnicze. Pod nadzorem wykwalifikowanych naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczniowie oglądają barwne i dynamiczne pokazy laboratoryjne. Na zajęciach warsztatowych dzieci wykonują szereg różnorodnych eksperymentów. Dzięki  samodzielnym działaniom w naturalny sposób przyswajają wiedzę na temat przyrody.  Poznają wiele ciekawych faktów na temat powietrza, wody, wulkanów, czy krainy lodu. Odczuwają  jednocześnie  radość i satysfakcję z eksperymentowania. Ważnym elementem projektu jest również kształtowanie postaw związanych z ekologią i ochroną przyrody. 

Projekt „Laboraki” to nauka poprzez zabawę. Z  niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

DSCF0673

Zapraszamy do galerii

Beata Majocha

 

Rozmiar liter:

Tuż przed świętami, uczniowie klas 2B i 2C zaprosili Rodziców na spotkanie, podczas którego zaprezentowali przedstawienie pt. „Zmartwienie wiewiórki – święta w lesie”. Dzieci wcieliły się w role leśnych zwierzątek, drzew, śnieżynek i leśnych skrzatów. W środku zaśnieżonego lasu, nasi aktorzy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest prawdziwa przyjaźń i co tak naprawdę liczy się w okresie przedświątecznym. Czy warto tak pędzić? A może lepiej zatrzymać się na chwilę i wyciągnąć do przyjaciela pomocną dłoń… albo łapkę… lub raciczkę? Uczniowie spisali się wspaniale, za co otrzymali gromkie brawa.

26231892 1871610673150589 8543637129961928594 o

Zapraszamy do galerii

Anna Chabowska
Weronika Pietrzak

Rozmiar liter:

Mikołaj lubi odwiedzać dzieci na całym świecie. Tym razem zawitał do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie i spotkał uczniów klasy 4a. Święty przywitał się z dziećmi, przedstawił swoich pomocników - Śnieżynkę  oraz renifera, a potem opowiedział im niesamowitą świąteczną historię.  Na koniec rozdał grzecznym dzieciom prezenty, słodkie upominki.

Po spotkaniu z Mikołajem uczniowie mieli wykład na temat zwyczajów bożonarodzeniowych. Potem samodzielnie wykonali ozdoby świąteczne dla rodziców -€“ srebrne dzwoneczki.

Po warsztatach czwartoklasiści razem z przewodnikiem zwiedzili muzeum Smorawińskich oraz obejrzeli wystawę „Zwierzęta w czterech porach roku”.

Dzieci „magię świąt” mogły poczuć kilka dni wcześniej, zabrały ze sobą niezapomniane wspomnienia.

20171218 220832

Zapraszmy do galerii

Dominika Furman

Rozmiar liter:

W dniu 15 grudnia 2017 roku uczniowie klas II d oraz III h wzięli udział w przedstawieniu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Ten jeden z najbardziej znanych baletów na świecie wprowadził ich, poprzez fabułę i muzykę, w atmosferę przygotowania do tego jednego dnia w roku, tajemniczego święta Bożego Narodzenia. Balet ten to wiecznie żywa baśń przedstawiająca świat dziecięcych zabaw i marzeń. Magię widowiska podkreśla przepiękna muzyka, między innymi porywający „Walc Kwiatów” i „Taniec żołnierzyków”, a także wyjątkowa bajkowa scenografia.

„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to uniwersalna opowieść, której chętnie przyglądają się dzieci i dorośli. Ilość wrażeń i emocji, których dostarcza jest ogromnym przeżyciem. Tego nie da się opisać słowami, tego po prostu trzeba doświadczyć.

1 zdjcie

Zapraszamy do galerii

Beata Majocha

Rozmiar liter:

Uczennice i uczniowie klasy 4a już 13 listopada rozpoczęli przygotowania do świąt. Rodzice wraz z dziećmi przybyli do szkoły zaopatrzeni w deski, piły, młotki, wkrętarki, śrubki, farby, ale również w ciastka i soczki.

Sala numer 10 na parę godzin zmieniła się w pracownię zajęć technicznych. Było twórczo i głośno. Nie ukrywamy, że zrobiliśmy też niemały bałagan, ale spotkanie zaowocowało wykonaniem i ozdobieniem kilku karmników dla ptaków, które będzie można kupić na szkolnym kiermaszu świątecznym.

Mamy nadzieję, że spodobają się one uczniom i rodzicom naszej szkoły.

IMG 6571

Zapraszamy do galerii

Ze świątecznymi pozdrowieniami
Dzieci i Rodzice klasy 4a

Rozmiar liter:

15 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne.

Pan Julian i Pani Justyna przyjechali do nas z Torunia. Na pierwszych dwóch godzinach zajęć pokazywali nam i pomagali wykonywać proste doświadczenia. Opisywaliśmy ich przebieg oraz rysowaliśmy schematy. Dowiedzieliśmy się również co to energia egzo- i endoenergetyczna oraz do czego służą podstawowe przyrządy laboratoryjne, np. łapa i probówka. Najbardziej wyczekiwanym momentem był pokaz chemiczny w auli szkoły. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem przyglądaliśmy się spektakularnym doświadczeniom. Pomagaliśmy w ich przeprowadzaniu i czuliśmy się wielkimi iluzjonistami . Dużo emocji wywołał też zabawny konkurs na jak najwięcej małych ,,pyknięć’’. Nagrodą była papierowa szarfa oraz kokarda.

Z uśmiechem na twarzy wyszliśmy z auli. Te wydarzenia wszystkim uczestnikom na długo zapadną w pamięć.

chemik

Aleksandra Cybula
uczennica klasy 7a

Rozmiar liter:

Dnia 10 listopada klasy II a i II d udały się do Starego ZOO na zajęcia edukacyjne „Zwierzaki z naszego ZOO”.

Opiekunowie zwierząt ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych. Uczniowie dowiedzieli się m.in. że węże są głuche, nie mają powiek, są w stanie połknąć zwierzę nawet 4 razy większe od ich głowy i wielu innych ciekawostek. Dzieci miały również możliwość dotknięcia i pogłaskania żółwia, jaszczurki i węża.

Po zajęciach edukacyjnych uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na spacer, aby zobaczyć z bliska zwierzęta w ogrodzie. Dzieci odwiedziły m.in. wybiegi z małpami, lemurami, kozami, ptakami. Najbardziej spodobała się grupom mała małpka. Lucjan, bo tak miała na imię, popisywała się i robiła różne sztuczki. Chyba chciała pobawić się z dziećmi.

Wycieczce towarzyszyło wiele niesamowitych wrażeń i emocji. Uczestnicy byli zachwyceni ogrodem zoologicznym i zajęciami.

P1010763

Zapraszamy do galerii

Beata Majocha

Rozmiar liter:

W dniu 6 listopada 2017 r. gościliśmy wyjątkowego gościa, który przyleciał do nas z Australii. Był to krewny jednego z chłopców z klasy 3 B, Igora Witczaka. Uczestniczył w lekcjach: języka angielskiego, wychowania fizycznego oraz edukacji wczesnoszkolnej. Rodan zna trzy języki: polski, angielski oraz japoński. Na języku angielskim wspierał swoich młodszych kolegów podczas oglądania krótkiej historyjki. Opowiedział nam również o sobie, o zainteresowaniach, prezentując zdjęcia. Nie zabrakło również krótkiej lekcji japońskiego :-) Wszyscy byli bardzo zainteresowani, nie kończyły się pytania o najróżniejsze słowa. Dzięki Google Maps i Google Street View na chwilę udało nam się przenieść do Australii, gdzie obejrzeliśmy jak mieszka i żyje nasz gość. Na zajęciu edukacji wczesnoszkolnej Rodan kontynuował opowieść o Australii,  a dokładnie o tym, jak wygląda nauka w jego kraju. Opowiadał o różnicach między szkołą polską, a australijską. Również napisał swoje imię w języku japońskim. Dzieci chętnie pisały trudne znaki po japońsku. Wykorzystując zasoby Internetu pokazał stolicę Japonii Tokio, gdzie wielokrotnie odwiedzał rodzinę swojej mamy. Pokazał urokliwe miejsca w tym mieście. To były bardzo interesujące zajęcia, szkoda, że tak szybko zadzwonił dzwonek na przerwę.

1

Zapraszamy do galerii


Izabela Kowalczewska
Bożena Malarowska- Berger

Rozmiar liter:

W dniu 19 października klasę III c odwiedzili: Pan Michał Kocurek aktor Teatru Nowego w Poznaniu i Pani Elżbieta Węgrzyn aktorka Teatru Animacji w Poznaniu z przyjaciółmi Maksem i Kasią. Przyjechali do nas z przedstawicielem Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami, które realizuje kampanię edukacyjną „Uczmy się razem żyć”, której celem jest popularyzacja w naszym społeczeństwie edukacji włączającej, zakładającej integrację dzieci i młodzieży z różnymi typami niepełnosprawności w szkołach. Kukiełkowy spektakl uzmysłowił dzieciom jak ważna jest akceptacja, tolerancja i równe traktowanie osób niepełnosprawnych. Z tych niecodziennych zajęć dzieci z pewnością wyciągnęły wartościowe wnioski, które zaowocują nie tylko w najbliższym czasie ale i w przyszłości. Bo wszyscy jesteśmy przecież równi!

22555651 1835795593398764 5562112168380320193 o

Zapraszamy do galerii

Faustyna Jahns

Rozmiar liter:

Dnia 5 października odbyła się wycieczka do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Uczestnicy, klasy II a i II d, mieli możliwość w ciekawy sposób pogłębić wiedzę na temat przyrody.

Uczniowie swoją przyrodniczą przygodę rozpoczęli od spaceru nad Jeziorem Góreckim. W czasie wędrówki obserwowali drzewa, poznawali zwierzęta żyjące w parku, a także starali się odgadnąć nazwy zwierząt na podstawie pozostawionych przez nie tropów. Po zajęciach na świeżym powietrzu, dzieci wraz z wychowawcami udały się do Muzeum Przyrodniczego. Uczniowie korzystając z bogatego i atrakcyjnego zasobu zbiorów, rozwiązywali zagadki i łamigłówki w specjalnie przygotowanych kartach pracy. W sali audiowizualnej dzieci poznały walory przyrodnicze terenów objętych ochroną. Na zakończenie wzięły udział w konkursie plastycznym pt. ”Leśne obrazki”.

Wielkopolski Park Narodowy zachwycił swym bogactwem przyrody, która szczególnie pięknie prezentuje się jesienią. Wycieczka była nie tylko wspaniałą przygodą edukacyjną, ale również cudowną zabawą i możliwością integracji grup drugoklasistów.

Koszty związane z wyjazdem w całości zostały sfinansowane ze środków przekazanych przez Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, w ramach nagrody za zajęcie I miejsc w konkursie EKOCIUSZEK.

20171005 100128

Zapraszamy do galerii

B. Majocha

Rozmiar liter:

Podczas minionego tygodnia, zajmowaliśmy się w klasie 2B tematem jedzenia. Sporo mówiliśmy o naszych ulubionych potrawach, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi włoszczyzna, dlaczego warto wybierać zdrowe produkty i jeść dużo warzyw i owoców. Zrobiliśmy pyszny koktajl truskawkowy i kolorowe kanapki. Najbardziej cieszy fakt, że nawet najwięksi sceptycy warzywnych dodatków, uznali, że w grupie wszystko smakuje lepiej: papryka jest nawet dobra, a sałata bardzo ciekawa.

4

Zapraszamy do galerii

Anna Chabowska

Rozmiar liter:

12 września 2017 r. uczniowie klasy IId wybrali się na wycieczkę do Castoramy. Dzieci w ramach akcji MAJSTERKOWO przygotowanej w centrum budowlanym uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych przez animatorów - pracowników tego marketu budowlanego.

„Majsterkowo” to zajęcia wspierające rozwój dzieci, rozwijające zdolności manualne, pobudzające ich wyobraźnię, podczas których mogą one odkryć pasję do majsterkowania i wykorzystać zdobytą wiedzę na co dzień. Nam zaproponowano zajęcia, w których dzieci, jako materiał twórczy, wykorzystywały drewno. W ten sposób mogły pogłębić i usystematyzować wiedzę o ochronie środowiska naturalnego oraz samodzielnie złożyć skrzynkę na skarby.

Zajęcia odbywały się w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Dzieci otrzymały dyplomy, drobne upominki oraz wykonane własnoręcznie skrzyneczki.

20170912 112200

Zapraszamy do galerii

B. Majocha

Rozmiar liter:

Dnia 14 czerwca 2017 roku odbył się w naszej szkole Maraton taneczny organizowany przez Mały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. W maratonie wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z rodzicami. Zumbę poprowadziła dla nas Pani Dorotka, prawdziwy wulkan energii. Kolejny styl taneczny to hip-hop. Tutaj stawaliśmy się „ziomkami” dzięki dziewczynom z Centrum Kultury i Tańca Hajdasz. Ostatni styl taneczny poprowadziła dla nas Pani Magda, nauczycielka naszej szkoły. Pokazała nam kroki Disco Dance, które bez wątpienia każdy będzie mógł wykorzystać do dowolnego rodzaju muzyki.

Spotkanie pełne było radości, uśmiechu, wspaniałej muzyki, a przede wszystkim pozytywnej energii. Dziękujemy za wspólną zabawę i aktywnie spędzony czas.

SAM 4945m

Zapraszamy do galerii

Izabela Kowalczewska

Rozmiar liter:

W ramach Tygodnia Profilaktyki wzięliśmy  udział w Przyjacielskiej Grze Miejskiej. Ta wesoła i miła impreza odbyła się w Swarzędzu. Pojechaliśmy tam pod opieką pani Izy Kowalczewskiej i pani Wiesi Wypychowskiej. Do wykonania mieliśmy ciekawe zadania, które wykonywaliśmy wspólnie. Wiedzieliśmy, że możemy liczyć na kolegów i koleżanki. W tej grze uczestniczyli uczniowie z innych szkół. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami i zajęliśmy III miejsce. 

Zapraszamy do galerii

Uczniowie klasy 4d

Rozmiar liter:

„W poszukiwaniu minionego czasu…” – takim tematem zakończyły się niezwykłe spotkania z Firmą Edukacyjną Mozaika w roku szkolnym 2016/2017. Tym razem uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały rzemiosła i zawody swoich przodków. Uczestnikom zaprezentowano charakter i wytwory pracy kołodzieja, kowala, łyżkarza oraz powroźnika. Niemałym zaskoczeniem dla uczniów okazał się zawód praczki i wygląd narzędzi jej pracy – balii, tarki i mydlin, zamiast dzisiejszej pralki oraz pachnących środków piorących. Ciekawość wzbudziły także drewniane zabawki, wykonane ręcznie, bez użycia narzędzi elektrycznych i ręcznie uszyte makatki, będące ozdobą ówczesnych domów. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu regionalnych pieśni wielkopolskich. Nasi przodkowie ciężko pracowali, ale potrafili wspólnie odpoczywać, tańcząc i śpiewając. Spotkanie z Mozaiką zakończyło się popularnym w dawnych czasach „Tańcem niedźwiedzia” w wykonaniu pań nauczycielek, co wzbudziło ogromny entuzjazm wśród naszych małych wychowanków.

20170525 090917

Magdalena Bielewicz

Rozmiar liter:

Pod koniec kwietnia klasy pierwsze i zerówka wybrały się na wycieczkę do Starej Chaty u Kowala w Kluczewie. Była to pierwsza tak daleka wyprawa naszych najmłodszych uczniów. Już sama podróż autokarem dostarczyła wiele emocji, a był to dopiero początek!

Zaraz po przyjeździe uczniowie zjedli śniadanie i poznali mieszkańców Starej Chaty. Sympatyczny Pan Krzysiu oprowadził dzieci po swoim gospodarstwie, pokazał zwierzęta, które w nim mieszkają, zapoznał z pracą kowala i wykonał dla nas podkowy na szczęście. Następnie dzieci zostały poczęstowane pysznymi rogalikami drożdżowymi i dowiedziały się ciekawostek o starych zabawkach, które wykonywał tata Pana Krzysia. Największą przyjemnością była zabawa hulajnogami, drewnianymi wózeczkami, konikami na biegunach… i przede wszystkim tak bliski kontakt ze zwierzętami gospodarskimi. Dzieci miały okazję nawet doić krowę i przekonać się skąd pochodzi mleko!

Kolejną atrakcją była zabawa na placu zabaw i przejażdżka na przyczepie traktora. A na koniec, po tak wielu atrakcjach, samodzielnie upieczona kiełbaska nad ogniskiem, smakowała, jak najlepszy posiłek pod słońcem!

P1020963

Zapraszamy do galerii

Anna Chabowska

Rozmiar liter:

W kwietniu, pod hasłem „Wiem jak ratować życie”, odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych. Zajęcia prowadzała pani Justyna Kowalska-Zych, instruktorka ratownictwa medycznego PCK. Uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną. Po zajęciach, które dostarczyły im wiele emocji, potrafią miedzy innymi zatamować krwotok z nosa, opatrzyć ranę, a także ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności na długo zostaną w pamięci uczniów.

IMG 3369

Zapraszamy do galerii

Elwira Socha

Rozmiar liter:

W ubiegłym miesiącu wiele uwagi poświęciliśmy tematyce zdrowego stylu życiu. Miało to na celu kształtowanie osobowości uczniów, wspieranie ich rozwoju oraz propagowanie wartości takich, jak: aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie oraz spożywanie odpowiedniej ilości wody. Dzieci, między innymi podczas lekcji wychowawczych, zajęć odbywających się w świetlicy szkolnej, miały możliwość dowiedzieć się, co pomaga nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. Uczniowie odróżniali produkty zdrowe od niezdrowych, poznali piramidę zdrowia, a to wszystko na podstawie publikacji „Maja i Kacper w krainie zdrowia”. Prócz przygotowania teoretycznego… znaleźliśmy również czas na przyjemności. Klasy pierwsze wraz z klasą II f zaangażowały się w tworzenie kolorowych kanapek, sałatek oraz soków, w czym prężnie pomagali również rodzice. Odbył się także turniej wiedzy o zdrowiu, Uczniowie zostali podzieleni na grupy czteroosobowe i wykonywali różne zadania: zagadki, kalambury, odpowiadali na pytania, układali reklamy o zdrowiu, pokazywali ćwiczenia. Każdy uczestnik otrzymał nagrody. Zachęcamy do zapoznania się z krótką fotorelacją.

20170330 140854

Zapraszamy do galerii

 

Anna Fornowska i Ewa Olejnik

Rozmiar liter:

27 kwietnia 2017 r. – ten dzień dzieci z oddziałów zerowych i uczniowie klas I-III zapamiętają na długo. Tym razem Firma Edukacyjna Mozaika wprowadziła uczestników w świat rock and rolla, który, jak się dowiedzieliśmy, powstał z połączenia bluesa i country. Twórcą tej muzyki był Elvis Presley, a jego muzyka i osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Poznaliśmy instrumenty charakterystyczne dla tego gatunku muzyki: gitarę elektryczną, elektroakustyczną oraz perkusję. Dźwięki z nich wydobywane oraz śpiew zespołu porwały wszystkich do szalonego, rockandrollowego tańca.

20170427 092317

Magdalena Bielewicz

Rozmiar liter:

Dnia 31 marca 2017 roku przyjechał do naszej szkoły Teatr Współczesny z Krakowa. Rozgościł się w naszej pięknej sali audiowizualnej, a my uczniowie pod opieką nauczycieli oglądaliśmy przedstawienie. Była to sztuka "Dynastia Miziołków". Bardzo nam sie podobała wesoła fabuła przedstawienia i humorystyczna, pełna ciepła gra aktorów, a także kolorowe dekoracje i stroje aktorów. Na spektaklu były również dzieci z innych szkół. Wszyscy śmialiśmy się głośno z przygód rodziny Miziołków. Na zakończenie aktorzy otrzymali od nas potężną dawkę braw. W doskonałych nastrojach powróciliśmy na lekcje. Z utęsknieniem czekamy na kolejne przedstawienie.

Zadowoleni Uczniowie SP w Zalasewie

Rozmiar liter:

Dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych nie mogąc się doczekać Świąt Wielkanocnych, zaczęły przemierzać szkolne boiska, trawniki i zakamarki w poszukiwaniu czekoladowych jajek. Nie było łatwo, ponieważ żeby zatrzymać znalezione jajka, trzeba było odpowiedzieć po angielsku na wylosowane pytanie. Uśmiechy na twarzach dzieci potwierdzają, że wszystkim jajka smakowały...

Egg hunt 3

Zapraszamy do galerii

 

Anna Waźbińska i Joanna Szulc

Rozmiar liter:

30 marca 2017 r. uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w kolejnym z cyklu spotkań ze Światem Sztuki. Uczestnicy zostali zabrani w cudowną podróż do Afryki , śladami wybitnego polskiego pisarza, Henryka Sienkiewicza. Afryka – miejsce, gdzie ludzie witają się śpiewem, muzyką i tańcem, a stroje charakteryzuje wielobarwność i intensywność kolorów. Słuchając opowieści wzbogaconych zaczarowaną muzyką, dzieci zostały wprowadzone w świat afrykańskich zwierząt oraz poznały tradycyjne instrumenty, tj. balafon, djembe czy djabara. Przekonały się również, że opowiadać można nie tylko przy użyciu słów, jak czynił to Henryk Sienkiewicz, ale również pantomimą, muzyką czy tańcem. Nie zabrakło również zabawy przy dźwiękach afrykańskich instrumentów oraz naśladowania głosów tamtejszych zwierząt, co sprawiło uczniom wiele radości.

WP 20170330 09 47 36 Pro

 

Magdalena Bielewicz

Rozmiar liter:

Co łączy mieszkańców starożytnej Mezopotamii i uczniów Szkoły Podstawowej w Zalasewie? Odpowiedź jest prosta – wspólna umiejętność przygotowania materiałów pisarskich oraz wytrwałość w posługiwaniu się pismem klinowym. Niemożliwe? A jednak! W historyczną podróż ponad pięć tysięcy lat wstecz zabrał nas w środę, 29 marca br. pan dr Radosław Tarasewicz, prywatnie rodzic jednego z uczniów, a zawodowo między innymi specjalista od odczytywania tabliczek klinowych. Uczniowie klas czwartych mieli niespotykaną dotąd okazję wysłuchać wykładu na temat powstania pisma klinowego, a potem samodzielnie mogli przygotować gliniane tabliczki, na których następnie pod kierunkiem pana dr Tarasewicza specjalnymi rylcami oryginalnym, starożytnym pismem klinowym zapisali: SZKOŁA ZALASEWO. Niektórzy tak się zapalili do studiów nad pismem klinowym, że tworzyli własne napisy.

Serdecznie dziękujemy panu dr Radosławowi Tarasewiczowi nie tylko za fascynujące zajęcia, ale także ufundowanie materiałów potrzebnych do ich przeprowadzenia. Tam, gdzie działania nauczycieli spotykają się z inicjatywą i  aktywnym wsparciem ze strony rodziców, uczniowie skazani są na … sukces. Tak właśnie jest w Zalasewie.

Zapraszamy do galerii zdjęcia R. Tarasewicz

J. Szulc

Rozmiar liter:

Dnia 27 marca 2017r. uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w niezwykłych zajęciach "Laboratorium Talentów". Uczestnicy zostali zabrani w fascynującą podróż do świata nauki, dzięki nowopowstałej Serdeczna 21. Kreatywna Edukacja z Zalasewa we współpracy z Laboratorium Nauki i Zabawy Supeł. Dzieci miały okazję stawiać hipotezy i weryfikować je, biorąc udział w przeprowadzaniu doświadczeń, poznać działanie na siebie dobrze znanych wszystkim związków chemicznych, a także obserwować bardzo efektowne skutki tych reakcji. Uczestnicy zapoznali się również z nazwami podstawowych przyrządów laboratoryjnych, tj.: menzurka, bagietka, zlewka. Podczas spotkania połączono zdobywanie wiedzy ze świetną i pełną wrażeń zabawą, a uczniowie z pewnością poszerzyli własne horyzonty.

SAM 4548

Zapraszamy do galerii

Magdalena Bielewicz

 

Rozmiar liter:

Dnia 22 marca w klasach Id oraz II f odbyły się zajęcia teatralne przeprowadzone przez bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Swarzędzu. Pani Magdalena Ofierska Majeran zaprezentowała nam Teatr Kamishibai. Czyli teatr obrazkowy z drewnianej skrzynki. Obejrzeliśmy historię o groszku. Podczas opowiadania uważnie słuchaliśmy oraz pokazywaliśmy czynności, które wykonywał bohater. Na koniec każdy z nas zasadził groszek w korytku z ziemią. Te zajęcia bardzo nam się podobały.

20170322 105436aa

Zapraszamy do galerii

Beata Majocha